Additional information
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.1 × 6.1 × 2.15 in |
| E1 SKU | 692099_BX |
| Retail Description | SenSura® Flex Ostomy Barrier With 7/8 Inch Stoma Opening |
| Invoice description | WAFER, SKIN SENSURA CONVEX LIGHT 15-23MM (5/BX) |
| Manufacturer Name | Coloplast |
| Manufacturer Number | 11301 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Sensura® Flex |
| Adhesive Type | Double Layer Adhesive |
| Barrier Shape | Convex Light Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Standard Wear |
| Color | Beige |
| Flange Size | 35 mm Flange |
| Opening Size | 5/8 to 7/8 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 5 |
| System Match | Green Code System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | Costa Rica |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |








Reviews
There are no reviews yet.