Description
- Flat, trim-to-fit barrier for standard wear
- Overall Dimension 5 by 5 Inches
- 1-Piece Ostomy
- 2¼ Inch flange with white tape collar
- Color match: Red
| Weight | 0.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.2 × 6.15 × 3.55 in |
| E1 SKU | 325407_BX |
| Retail Description | Sur-Fit Natura® Colostomy Barrier With 1 3/8-1¾ Inch Stoma Opening, White |
| Invoice description | WAFER, SKIN W/2 1/4" FLANGE 5"X5" (10/BX) |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 125260 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Sur-Fit Natura® |
| Adhesive Type | Stomahesive® Adhesive |
| Barrier Material | Hydrocolloid |
| Barrier Shape | Flat Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Standard Wear |
| Color | White |
| Dimensions | 5 X 5 Inch |
| Flange Size | 57 mm Flange |
| Opening Size | 1-3/8 to 1-3/4 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 10 |
| System Match | Sur-Fit® Natura® System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.