Additional information
| Weight | 0.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.9 × 6.35 × 2.9 in |
| E1 SKU | 891221_BX |
| Retail Description | SenSura® Mio Flex EasiClose™ Two-Piece Drainable Clear / Opaque Filtered Ostomy Pouch, Maxi Length, 70 mm Flange |
| Invoice description | POUCH, OST DRN MIO 2PC FLX WD OUTLT MAX W/WNDW 70MM (10/BX) |
| Manufacturer Name | Coloplast |
| Manufacturer Number | 12282 |
| Application | Ostomy Pouch |
| Brand or Series | SenSura® Mio Flex EasiClose™ |
| Capacity | 655 mL |
| Color | Opaque Gray |
| Drain Type | Drainable |
| Flange Size | 70 mm Flange |
| Length | 11 Inch Length, Maxi |
| QTY Per Sell | 10 |
| Sterility | NonSterile |
| Stoma Opening Size | 3/8 to 2 -11/16 Stoma |
| System Match | Yellow Code |
| System Type | Two-Piece System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 5708932926294 |
| Country of Origin | Hungary |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.