Description
- Nonadherent
- Fine mesh, absorbent gauze impregnated with white petrolatum
- Clings and conforms to all body contours
- Petrolatum impregnant remains moist, nontoxic, nonsensitizing and non-irritating
- ½ x 72 inches
- Sterile
| Weight | 8.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.4 × 9.4 × 3.7 in |
| E1 SKU | 32731_CS |
| Retail Description | Vaseline® Petrolatum Impregnated Dressing, ½ x 72 Inch |
| Invoice description | DRESSING, VASELINE FOIL OVRWRAP 1/2"X72" KENDAL |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 8884421600 |
| Application | Petrolatum Impregnated Dressing |
| Brand or Series | Vaseline® |
| Color | White |
| Dimensions | 1/2 X 72 Inch |
| Length | 1 to 3 Yard Length |
| Material | Mesh Gauze |
| QTY Per Sell | 72 |
| Shape | Strip |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 40884527014829 |
| Country of Origin | Unknown |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.