Additional information
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 4.1 × 0.2 in |
| E1 SKU | 439666_EA |
| Retail Description | Omron® Intelli Sense® Blood Pressure Cuff |
| Invoice description | CUFF, BLADDER F/MODEL HEM-907 SM 17-22CM |
| Manufacturer Name | Omron Healthcare |
| Manufacturer Number | HEM-907-CS19 |
| Application | Reusable Blood Pressure Cuff |
| Brand or Series | IntelliSense® |
| Circumference | 17 to 22 cm |
| Cuff Material | Cloth Fabric Cuff |
| Cuff Size | Small Cuff |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| For Use With | For Omron Blood Pressure Monitor model HEM-907-XL |
| QTY Per Sell | 1 |
| User | Adult |
| Target Area | Arm |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | Japan |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |



Reviews
There are no reviews yet.