Additional information
| Weight | 0.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.45 × 6.95 × 1 in |
| E1 SKU | 439665_EA |
| Retail Description | Omron® Intelli Sense® Blood Pressure Cuff, Large |
| Invoice description | CUFF, BLADDER LG 32-42CM F/MODEL HEM-907 |
| Manufacturer Name | Omron Healthcare |
| Manufacturer Number | HEM-907-CL19 |
| Application | Reusable Blood Pressure Cuff |
| Brand or Series | IntelliSense® |
| Circumference | 32 to 42 cm |
| Color | Blue |
| Cuff Material | Cloth Fabric Cuff |
| Cuff Size | Large Cuff |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| For Use With | For Omron Blood Pressure Monitor model HEM-907-XL |
| Number of Tubes | 1 Tube |
| QTY Per Sell | 1 |
| User | Adult |
| Target Area | Arm |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 73796907037 |
| Country of Origin | Japan |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.