Additional information
| Weight | 0.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.9 × 4.3 × 0.8 in |
| E1 SKU | 477158_EA |
| Retail Description | Omron® Intelli Sense® Blood Pressure Cuff, Medium |
| Invoice description | CUFF SET, BLADDER MED 22-32CM F/MODEL HEM-907 |
| Manufacturer Name | Omron Healthcare |
| Manufacturer Number | HEM-907-CR19 |
| Application | Reusable Blood Pressure Cuff |
| Brand or Series | IntelliSense® |
| Circumference | 22 to 32 cm |
| Color | Blue |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Cuff Size | Medium Cuff |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| For Use With | For Omron Blood Pressure Monitor model HEM-907-XL |
| Number of Tubes | 1 Tube |
| QTY Per Sell | 1 |
| User | Adult |
| Target Area | Arm |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 73796907020 |
| Country of Origin | Japan |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.