Additional information
| Weight | 2.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.4 × 4.3 × 5.6 in |
| E1 SKU | 662982_EA |
| Retail Description | Digital Monitor Blood Pressure Monitor with Cuff |
| Invoice description | MONITOR, BP W/XLG CUFF |
| Manufacturer Name | A&D Engineering |
| Manufacturer Number | UA-789AC |
| Application | Reusable Blood Pressure Cuff |
| Brand or Series | LifeSource® |
| Circumference | 42 to 60 cm |
| Color | Blue |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Cuff Size | Extra Large Cuff |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| QTY Per Sell | 1 |
| User | Adult |
| Target Area | Arm |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.