Description
- Cuff Size: Small Adult
- Color: Royal Blue
- 55 cm length tubing
- Exclusive Size Guide™ marking system
- For use with Clock Face, Professional, & Standard Aneroid Sphygmomanometers
- 3-year warranty
| Weight | 2.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 7.5 × 5.5 in |
| E1 SKU | 803202_CS |
| Retail Description | McKesson LUMEON™ Cuff, 2-Tube Bladder |
| Invoice description | CUFF&BLADDER, BP 2TU LF RBLU SM ADLT (1/BX 15BX/CS |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 01-845-10SARB-2GM |
| Application | Reusable Blood Pressure Cuff |
| Brand or Series | McKesson LUMEON™ |
| Bladder Material | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Circumference | 19 to 27 cm |
| Color | Royal Blue |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Cuff Size | Small Adult Cuff |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| For Use With | For use with Clock Face / Professional / Standard Aneroid Sphygmomanometers |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 2 Tubes |
| QTY Per Sell | 15 |
| User | Adult |
| Target Area | Arm |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 612479184244 |
| Country of Origin | Indonesia |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.