Description
- Medium size cuff fits most adults
- Color: Black
- 55 cm length tubing
- Exclusive Size Guide™ marking system
- 3-year manufacturer warranty
| Weight | 0.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.06 × 4.56 × 1.63 in |
| E1 SKU | 803203_BX |
| Retail Description | McKesson LUMEON™ Blood Pressure Cuff, 2-Tube Bladder |
| Invoice description | CUFF&BLADDER, BP 2TU LF BLK ADLT (1/BX 15BX/CS) |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 01-845-11ABK-2GM |
| Application | Reusable Blood Pressure Cuff |
| Brand or Series | McKesson LUMEON™ |
| Bladder Material | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Circumference | 23 to 40 cm |
| Color | Black |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Cuff Size | Adult Cuff |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| For Use With | For use with Clock Face / Professional / Standard Aneroid Sphygmomanometers |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 2 Tubes |
| QTY Per Sell | 1 |
| User | Adult |
| Target Area | Arm |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Medium Selling |
| UPC | 612479184268 |
| GTIN | 10612479184265 |
| Country of Origin | Indonesia |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.