Description
- The O-ring cap is designed to grip the top and sides of the vial
- Cup without label
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 15 × 18.5 in |
| E1 SKU | 980742_CS |
| Retail Description | Starplex® Specimen Container with Temperature Strip, 90 mL |
| Invoice description | CUP, SPCMN WD WHT ORNG W/TEMP STRP W/O LABL N/S 90 |
| Manufacturer Name | Starplex Scientific Corp |
| Manufacturer Number | WB902-1WTS |
| Application | Specimen Container with Temperature Strip |
| Brand or Series | Starplex® |
| Closure Type | Screw Cap |
| Color | Transparent with White Cap |
| Dimensions | 53 mm Opening |
| Graduations | Graduated |
| Material | Polypropylene |
| QTY Per Sell | 400 |
| Sterility | NonSterile |
| Usage | Disposable |
| Volume | 90 mL (3 oz.) |
| Additive | Plain |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.