Additional information
| Weight | 4.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.6 × 6.8 × 10.2 in |
| E1 SKU | 363569_BX |
| Retail Description | Biogel® Optifit™ Orthopaedic Latex Surgical Glove, Size 8.5, Straw |
| Invoice description | GLOVE, SURG LTX 8.5 STR2 TXT (40PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Molnlycke |
| Manufacturer Number | 31085 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | Biogel® Optifit™ Orthopaedic |
| Color | Straw |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.30 mm (11.8 mil) |
| Glove Exterior | Micro-Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 40 |
| Size | Size 8.5 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 11.9 Inch |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| Country of Origin | Malaysia |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |














Reviews
There are no reviews yet.