Additional information
| Weight | 1.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.5 × 6.5 × 9.9 in |
| E1 SKU | 798914_BX |
| Retail Description | Biogel® PI OrthoPro® Polyisoprene Surgical Glove, Size 7, Brown |
| Invoice description | GLOVE, SURG PLYISO 7.0 STR2 SMTH (40PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Molnlycke |
| Manufacturer Number | 47670 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | Biogel® PI OrthoPro® |
| Color | Brown |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.35 mm (13.8 mil) |
| Glove Exterior | Micro-Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Material | Polyisoprene |
| QTY Per Sell | 40 |
| Size | Size 7 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 11.7 Inch |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Malaysia |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |















Reviews
There are no reviews yet.