Additional information
| Weight | 4.93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 11.7 × 9.9 in |
| E1 SKU | 798916_BX |
| Retail Description | Biogel® PI OrthoPro® Polyisoprene Surgical Glove, Size 8, Brown |
| Invoice description | GLOVE, SURG PLYISO 8.0 STR2 SMTH (40PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Molnlycke |
| Manufacturer Number | 47680 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | Biogel® PI OrthoPro® |
| Color | Brown |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.35 mm (13.8 mil) |
| Glove Exterior | Micro-Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Material | Polyisoprene |
| QTY Per Sell | 40 |
| Size | Size 8 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 12.2 Inch |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Malaysia |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |















Reviews
There are no reviews yet.