Additional information
| Weight | 9.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.37 × 12.12 × 10.87 in |
| E1 SKU | 812530_CS |
| Retail Description | DermAssist® Prestige® Microsurgical Latex Surgical Glove, Size 8.5, Brown |
| Invoice description | GLOVE, SURG LTX 8.5 STR2 TXT (25PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Innovative Healthcare Corp |
| Manufacturer Number | 137850 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | DermAssist® Prestige® Microsurgical |
| Color | Brown |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.18 mm (7.1 mil) |
| Glove Exterior | Fully Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 100 |
| Size | Size 8.5 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 11.5 Inch |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| GTIN | 20813172022787 |
| Country of Origin | Malaysia |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |















Reviews
There are no reviews yet.