Description
- Ultra-low modulus is designed for greater comfort, less hand fatigue during long surgical procedures
- Hand specific
- Like all surgical gloves, DermAssist surgical gloves are packed in sterile pairs
| Weight | 16.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.87 × 11.37 × 9.12 in |
| E1 SKU | 812504_CS |
| Retail Description | DermAssist® Latex Surgical Glove, Size 7.5, Ivory |
| Invoice description | GLOVE, SURG LTX 7.5 STR2 TXT (50PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Innovative Healthcare Corp |
| Manufacturer Number | 133750 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | DermAssist® |
| Chemo Rated | Not Chemo Approved |
| Color | Ivory |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.20 mm (7.9 mil) |
| Glove Exterior | Smooth |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 200 |
| Size | Size 7.5 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | Without Coating |
| Length In Inches | 11.5 Inch |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 20813172022534 |
| Country of Origin | India |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.