Description
- Ultra-low modulus is designed for greater comfort, less hand fatigue during long surgical procedures
- 50 pairs per box
| Weight | 1.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.4 × 6.2 × 8.4 in |
| E1 SKU | 812505_BX |
| Retail Description | DermAssist® Latex Surgical Glove, Size 8, Ivory |
| Invoice description | GLOVE, SURG LTX 8.0 STR2 TXT (50PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Innovative Healthcare Corp |
| Manufacturer Number | 133800 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | DermAssist® |
| Chemo Rated | Not Chemo Approved |
| Color | Ivory |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.20 mm (7.9 mil) |
| Glove Exterior | Smooth |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 50 |
| Size | Size 8 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | Without Coating |
| Length In Inches | 11.5 Inch |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | India |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.