Additional information
| Weight | 13.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.2 × 11 × 11.5 in |
| E1 SKU | 1135308_CS |
| Retail Description | Encore® Perry® Style 42® PF Latex Surgical Glove, Size 6.5, Natural |
| Manufacturer Name | S2S Global |
| Manufacturer Number | 45365 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | ENCORE® Perry® Style 42® PF |
| Color | Natural |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.23 mm (9 mil) |
| Glove Exterior | Micro-Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 200 |
| Size | Size 6.5 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 11.2 Inch |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |













Reviews
There are no reviews yet.