Description
- Enhanced polymer coating allows easy dry and damp-hand donning
- Its anti-slip smooth finish provides maximum tactile sensitivity
- This powder-free latex glove contains 50 micrograms or less of total water-extractable protein per gram
| Weight | 3.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 6.5 × 5.25 in |
| E1 SKU | 1012596_BX |
| Retail Description | Encore® Perry® Style 42® PF Latex Surgical Glove, Size 7, Natural |
| Invoice description | GLOVE, SURG LTX 7.0 STR2 SMTH (50PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Ansell |
| Manufacturer Number | 5711103PF |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | ENCORE® Perry® Style 42® PF |
| Color | Natural |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.23 mm (9 mil) |
| Glove Exterior | Micro-Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 50 |
| Size | Size 7 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 11.7 Inch |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 20884792160708 |
| Country of Origin | Malaysia |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.