Additional information
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.2 × 6.2 × 2 in |
| E1 SKU | 1012602_BX |
| Retail Description | Encore® Sensi-Touch® PF Latex Surgical Glove, Size 6, Natural |
| Invoice description | GLOVE, SURG LTX 6.0 STR2 SMTH (50PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Ansell |
| Manufacturer Number | 7822PF |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | ENCORE® Sensi-Touch® PF |
| Color | Natural |
| Cuff Style | Straight Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.23 mm (9 mil) |
| Glove Exterior | Micro-Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 50 |
| Size | Size 6 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 11.9 Inch |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Malaysia |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |














Reviews
There are no reviews yet.