Additional information
| Weight | 16.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 11 × 12 in |
| E1 SKU | 1101545_CS |
| Retail Description | Gammex® PI Hybrid Polychloroprene / Polyisoprene Surgical Glove, Size 7.5, Natural |
| Invoice description | GLOVE, SURG PLYISO/PLYCHPRN 7.5 STR2 TXT CHEMO (50PR/BX 4BX/ |
| Manufacturer Name | Ansell |
| Manufacturer Number | 340063075 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | GAMMEX® PI Hybrid |
| Color | Natural |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.18 mm (7.1 mil) |
| Glove Exterior | Micro-Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Material | Polychloroprene / Polyisoprene |
| QTY Per Sell | 200 |
| Size | Size 7.5 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 12 Inch |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |













Reviews
There are no reviews yet.