Additional information
| Weight | 1.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.75 × 8.4 × 4.75 in |
| E1 SKU | 780051_CS |
| Retail Description | Puritan® Pur-Wraps Swabstick |
| Invoice description | APPLICATOR, CTN 6" WOODEN SHAFT (50/BG 10BG/CS) |
| Manufacturer Name | Puritan Medical Products |
| Manufacturer Number | 25-806 WCLB 10/50 |
| Application | Swabstick |
| Brand or Series | Puritan® Pur-Wraps |
| Length | 6 Inch |
| QTY Per Sell | 10 |
| Shaft Material | Wood Shaft |
| Sterility | Sterile |
| Tip Material | Cotton Tip |
| Tip Type | Single End Large Tip |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |










Reviews
There are no reviews yet.