Additional information
| Weight | 0.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.2 × 4.2 × 2.1 in |
| E1 SKU | 1159132_EA |
| Retail Description | McKesson Right Thumb Splint, Small / Medium |
| Invoice description | THUMB SPLINT, SPICA RT SM/MED 9" |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 155-79-87113 |
| Application | Thumb Splint |
| Brand or Series | McKesson |
| Color | Blue / Gray |
| Fastening Type | Hook and Loop Strap Closure |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Length | 9 Inch Length |
| Material | Nylon / Cotton-Terry / Foam / Elastic / Spandex |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Small / Medium |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
| Style | Thumb Spica |
| Target Area | Right Hand |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 612479252271 |
| Country of Origin | Mexico |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.