Additional information
| Weight | 0.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.5 × 4.1 × 2 in |
| E1 SKU | 331831_EA |
| Retail Description | ThumbSPICA™ Thumb Splint, Large / Extra Large |
| Invoice description | THUMB SPLINT, SPICA LT LG/XLG 9" |
| Manufacturer Name | DJO |
| Manufacturer Number | 79-87118 |
| Application | Thumb Splint |
| Brand or Series | ThumbSPICA™ |
| Color | Blue / Gray |
| Fastening Type | Hook and Loop Strap Closure |
| Length | 9 Inch Length |
| Material | Cotton-Terry / Foam |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Large / X-Large |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
| Style | Thumb Spica |
| Target Area | Left or Right Hand |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 888912033916 |
| Country of Origin | Mexico |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.