Description
- Luer fitting is small, friction based, leak-proof connector
- Polyethylene tubing connector is 1/4-inch long
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 5.8 × 7 in |
| E1 SKU | 166839_CS |
| Retail Description | Argyle™ Tubing Connector |
| Invoice description | CONNECTOR, TUBING 1/8X1/4" (100/CS) KENDAL |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 8888275008 |
| Application | Tubing Connector |
| Brand or Series | Argyle™ |
| QTY Per Sell | 100 |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| GTIN | 20884521512150 |
| Country of Origin | Mexico |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.