Additional information
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 4 × 2 in |
| E1 SKU | 569020_EA |
| Retail Description | AirCast® A2™ Left Wrist Brace With Thumb Spica, Small |
| Invoice description | WRIST BRACE, A2 W/THUMB SPICA LT SM |
| Manufacturer Name | DJO |
| Manufacturer Number | 05WTSL |
| Application | Wrist Brace with Thumb Spica |
| Brand or Series | AirCast® A2™ |
| Color | Black |
| Dimensions | 5 to 6-1/2 Inch Wrist Circumference |
| Fastening Type | D-Ring / Hook and Loop Strap Closure |
| Material | Aluminum / Foam / Nylon |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Small |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
| Target Area | Left Hand |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| GTIN | 888912012171 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |



Reviews
There are no reviews yet.