Additional information
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 12 × 2.6 in |
| E1 SKU | 729626_EA |
| Invoice description | WRIST SPLINT, FOREARM 10" LT LG |
| Manufacturer Name | Ossur |
| Manufacturer Number | 617087 |
| Application | Wrist / Forearm Brace |
| Brand or Series | Ossur® Formfit® |
| Color | Black |
| Dimensions | 8 to 9 Inch Wrist Circumference |
| Fastening Type | D-Ring / Hook and Loop Strap Closure |
| Length | 10 Inch Length |
| Material | Aluminum / Cotton / Polyester |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Large |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
| Target Area | Left Hand |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Taiwan |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |






Reviews
There are no reviews yet.