Additional information
| Weight | 0.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.8 × 8 × 1.6 in |
| E1 SKU | 555883_EA |
| Retail Description | Omron® Intelli Sense® Blood Pressure Cuff, extra large |
| Invoice description | CUFF, ASSEMBLY ADLT XLG 42-50CM F/MODEL HEM-907 |
| Manufacturer Name | Omron Healthcare |
| Manufacturer Number | HEM-907-CX19 |
| Application | Reusable Blood Pressure Cuff |
| Brand or Series | IntelliSense® |
| Circumference | 42 to 50 cm |
| Color | Blue |
| Cuff Material | Cloth Fabric Cuff |
| Cuff Size | Extra Large Cuff |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| For Use With | For Omron Blood Pressure Monitor model HEM-907-XL |
| Number of Tubes | 1 Tube |
| QTY Per Sell | 1 |
| User | Adult |
| Target Area | Arm |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 73796907341 |
| Country of Origin | Japan |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.