Description
- 4½ by 4½ Inch flat, trim-to-fit barrier for extended wear
- White
- 1¾ Inch flange
| Weight | 0.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 4.75 × 1.5 in |
| E1 SKU | 585155_BX |
| Retail Description | Securi-T® Ostomy Barrier With Up to 1¼ Inch Stoma Opening |
| Invoice description | BARRIER, EXTENDED WEAR W/FLEX COLLAR 1 3/4" (5/BX) |
| Manufacturer Name | Securi-T |
| Manufacturer Number | 7804134 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Securi-T® |
| Adhesive Type | Adhesive Tape Collar |
| Barrier Shape | Flat Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Extended Wear |
| Color | White |
| Dimensions | 4-1/2 X 4-1/2 Inch |
| Flange Size | 45 mm Flange |
| Opening Size | Up to 1-1/4 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 5 |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| UPC | 610075070084 |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.