Additional information
| Weight | 0.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.3 × 6.1 × 4.35 in |
| E1 SKU | 902068_BX |
| Retail Description | Natura™ Skin Barrier, 2-3/4 Inch Flange |
| Invoice description | FLANGE, OSTOMY DURAHESIVE MOLDABLE 70MM (10/BX) |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 421041 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Natura™ |
| Adhesive Type | Durahesive® Adhesive |
| Barrier Material | Hydrocolloid Tape Collar |
| Barrier Shape | Accordion Flange Shape |
| Barrier Type | Moldable |
| Color | Beige |
| Flange Size | 70 mm Flange |
| Opening Size | 1-1/4 to 1-3/4 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 10 |
| System Match | Natura™ System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Medium Selling |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |







Reviews
There are no reviews yet.