Additional information
| Weight | 0.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.1 × 6.1 × 4.1 in |
| E1 SKU | 946425_BX |
| Retail Description | Natura® Skin Barriers |
| Invoice description | BARRIER, SKIN STOMAHESIVE MOLDTO FIT 2.25"X57MM (10/BX) |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 421034 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Natura™ Stomahesive™ |
| Adhesive Type | Tape Collar |
| Barrier Material | Hydrocolloid |
| Barrier Shape | Accordion Flange Shape |
| Barrier Type | Moldable, Standard Wear |
| Color | Tan |
| Flange Size | 57 mm Flange |
| Opening Size | 7/8 to 1-1/4 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 10 |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |










Reviews
There are no reviews yet.