Additional information
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.8 × 2.3 × 5.5 in |
| E1 SKU | 1158421_BX |
| Retail Description | Hollister CeraPlus Skin Barrier, Pre-Cut Extended Wear, Tape Border |
| Invoice description | SKIN BARRIER, NEW IMAGE SFT CNVX 2 1/4" FLANGE 1 1/8" (5/BX) |
| Manufacturer Name | Hollister |
| Manufacturer Number | 11905 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | New Image™ CeraPlus™ |
| Adhesive Type | Adhesive Tape Borders |
| Barrier Shape | Convex Light Shape |
| Barrier Type | Precut, Extended Wear |
| Color | Beige |
| Flange Size | 57 mm Flange |
| Opening Size | 1-1/8 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 5 |
| System Match | Red Code System |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 610075069057 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |











Reviews
There are no reviews yet.