Additional information
| Weight | 0.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 5.75 × 2.5 in |
| E1 SKU | 1158425_BX |
| Retail Description | Hollister CeraPlus Skin Barrier, Soft Convex, Extended Wear Tape Borders, 2-3/4" Flange, Beige |
| Invoice description | SKIN BARRIER, NEW IMAGE SOFT CONVEX 2 3/4" FLANGE 2" (5/BX) |
| Manufacturer Name | Hollister |
| Manufacturer Number | 11704 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | New Image™ CeraPlus™ |
| Adhesive Type | Adhesive Tape Borders |
| Barrier Shape | Convex Light Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Extended Wear |
| Color | Beige |
| Flange Size | 70 mm Flange |
| Opening Size | Up to 2 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 5 |
| System Match | Blue Code System |
| Legend Code | No |
| Velocity | Fast Selling |
| UPC | 610075069095 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |







Reviews
There are no reviews yet.