Additional information
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 5.5 × 2.5 in |
| E1 SKU | 1017523_BX |
| Retail Description | New Image™ Flextend™ Skin Barrier |
| Invoice description | BARRIER, SKIN NEW IMAGE CNVX 23/4" FLANGE BLU (5/BX) |
| Manufacturer Name | Hollister |
| Manufacturer Number | 13911 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | New Image™ FlexTend™ |
| Adhesive Type | Without Tape |
| Barrier Shape | Convex Shape |
| Barrier Type | Precut, Extended Wear |
| Color | Beige |
| Flange Size | 70 mm Flange |
| Opening Size | 2 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 5 |
| System Match | Blue Code System |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 610075051861 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |










Reviews
There are no reviews yet.