Additional information
| Weight | 0.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 3.5 × 0.75 in |
| E1 SKU | 682576_EA |
| Retail Description | Mindray™ Blood Pressure Cuff |
| Invoice description | CUFF, BP RUSBL ADLT 25-35CM |
| Manufacturer Name | Mindray USA |
| Manufacturer Number | 115-027715-00 |
| Application | Reusable Blood Pressure Cuff |
| Brand or Series | Mindray™ |
| Circumference | 24 to 35 cm |
| Color | Gray |
| Cuff Material | Nylon Cuff |
| Cuff Size | Adult Cuff |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| For Use With | For use with Accutorr® 7 Vital Signs Monitor |
| QTY Per Sell | 1 |
| User | Adult |
| Target Area | Arm |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 6944904064734 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.