Description
- Polymer coated with Dermashield technology
- Smooth with micro-textured finish
- Standard thickness
- Moderate grip level
- 7½ size is equivalent to small/medium size: They will fit those whose palm circumference is between 7½ and 8 inches
- Green
| Weight | 15.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 11 × 11.4 in |
| E1 SKU | 648144_CS |
| Retail Description | Gammex® Non-Latex PI Green Polyisoprene Surgical Glove, Size 7.5, Light Green |
| Invoice description | GLOVE, SURG PLYISO 7.5 STR2 SMTH CHEMO (50PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Ansell |
| Manufacturer Number | 20685275 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | GAMMEX® Non-Latex PI Green |
| Chemo Rated | Chemo Tested |
| Color | Light Green |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.24 mm (9.4 mil) |
| Glove Exterior | Micro-Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Material | Polyisoprene |
| QTY Per Sell | 200 |
| Size | Size 7.5 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 12 Inch |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| GTIN | 30884792385245 |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.