Description
- Connects tubes ranging from 3/16 to 7/16 inch in diameter
- Connector is made from Sims vinyl so is durable and flexible
- There are 100 Argyle tubing connectors in a case
| Weight | 1.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.12 × 5.82 × 7.25 in |
| E1 SKU | 166915_CS |
| Retail Description | Argyle™ Sterile Vinyl Surgical Suction Tubing Connector, 0.188 – 0.438 Inch |
| Invoice description | CONNECTOR, TUBING STR 3/16X7/16" (100/CS) KENDAL |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 8888270207 |
| Application | Tubing Connector |
| Brand or Series | Argyle™ |
| QTY Per Sell | 100 |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 20884527019349 |
| Country of Origin | Mexico |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.