Description
- 1 unit of Energizer Industrial alkaline AA batteries
- Economical power for modern devices that demand high power and are heavily used
- Long-Lasting Performance in the widest range of devices
- Up to 7-year shelf life
| Weight | 8.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.6 × 4.6 × 4.2 in |
| E1 SKU | 258470_CS |
| Retail Description | Energizer® Industrial® Alkaline Battery, AA |
| Manufacturer Name | Energizer LLC |
| Manufacturer Number | EN91 |
| Application | Alkaline Battery |
| Brand or Series | Energizer® |
| For Use With | For Flashlights / Cameras / Electronics |
| QTY Per Sell | 144 |
| Usage | Disposable |
| Voltage | 1.5V |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 39800019196 |
| Country of Origin | Singapore |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.