Additional information
| Weight | 0.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 3.5 × 1.8 in |
| E1 SKU | 29048_EA |
| Retail Description | Calibrated V-Lok® Blood Pressure Cuff |
| Invoice description | CUFF, V-LOK LARGE ARM |
| Manufacturer Name | W.A. Baum |
| Manufacturer Number | 1868 |
| Application | Reusable Blood Pressure Cuff |
| Brand or Series | Calibrated® V-Lok® |
| Circumference | 33 to 47 cm |
| Cuff Material | Polyester Fabric Cuff |
| Cuff Size | Large Adult Cuff |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| For Use With | For use with Blood Pressure Monitor |
| QTY Per Sell | 1 |
| User | Adult |
| Target Area | Arm |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |





Reviews
There are no reviews yet.